Dünya Gündemi 11/03/2020

Merhaba değerli okuyucular, bugünden itibaren dünya gündemine ilişkin konuları özet halinde sunan haftada iki günlük bir yazı dizisi hazırlamak istedim. Bu vesileyle dünyada olup bitenleri kısa cümleler halinde anlatabileceğiz. Ne de olsa artık dünya büyük bir küresel köy. Bunu corono virüsünün etkilerinden kolayca anlayabiliyoruz. Çin’de başlayan bu salgın şu an yüzden fazla ülkeyi etkisi altına almış durumda. Ekonomiler ciddi bir gerileme ile karşı karşıya. Netice itibarıyla Çin’de fabrikaların çalışmaması demek dünya ticaret hacminin doğru orantılı olarak düşmesi anlamına geliyor. Tüm bu cihetten hareketle bugünü özetlemeye başlayalım.

“Amerika Afganistan’dan askerlerini çekmeye başladı. İlk etapta asker sayısını 12000’den 8600’a kadar düşürecek.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde ilk defa covid-19 vakasına rastlandı.

Corona nedeniyle bir çoğu Avrupa ülkesi başta olmak kaydıyla dünyanın pek çok yerine uçuşlar ya gecikmeli yapılıyor ya da iptal ediliyor.

2019’un son çeyreğinde Avrupa ekonomisi yalnızca 0,1% büyüme kaydedebildi.” (Economist)

“Google Kuzey Amerika bölgesinde personelinin evden çalışmasını istedi.

İngiltere’nin en büyük market zinciri Tesco Tayland ve Malezya’daki operasyonlarını 10.6 milyar $’a sattı.” (Financial Times)

“Amerika Birleşik Devletleri’nde 1000 civarı Covid-19 vakası tespit edildi”  (HuffPost)

“Dünya genelinde Covid-19 vaka sayısı şu an 119.132. Bu sayıdan 65.776’sı  iyileşti, 4.284’ü yaşamını yitirdi, diğerlerinin tedavisi sürüyor. En çok ölüm Çin (3046 kişi), İtalya (631) ve İran’da (291) gerçekleşti.” Coronavirus COVID-19 Global Cases by the Center for Systems Science and Engineering (CSSE) at Johns Hopkins University (JHU)

“Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı’na göre son iki yılda Nikaragua’da yaklaşık 100.000’e yakın kişi, insan hakları ihlalinden dolayı başka ülkelere sığınma talebinde bulundu ya da ülkeden kaçtı.”  (UN News)

“Deutsche Welle’nin haberine göre Amazon ekosistemi kesilen ağaçlardan dolayı önümüzdeki 50 yıl içinde çökebilir.” (Deutsche Welle)

Kaynakça

Economist

Financial Times

HuffPost

Deutsche Welle

Johns Hopkins University

UN News

http://www.nurullahgungor.com.tr
Toplumsal Sözleşme Teorisi, İslâm hukuku, kamu yönetimi ve bürokrasi başlıca çalışma alanlarım arasında yer almaktadır. Instagram: @dr_ngungor

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*