Hayatın 12 Kuralı, Kaosun Panzehiri

Son dönemde okuduğum ve en çok beğendim hayat kılavuzu diyebileceğim kitapların başında Jordan B. Peterson imzalı “12 Rules for Life: An Antidote to Chaos” adlı kitabı gelmektedir. Bu sebeple bazı bölümlerini aktaracağım. Kitap henüz Türkçe’ye çevrilmediğinden dolayı anadilimizde ona ulaşmak şu an için mümkün görünmüyor.  Ancak İngilizce olarak e-kitap şeklinde satın almanız pekala mümkün ya da  blinkist uygulaması üzerinden yine İngilizce özetine ulaşabilirsiniz. Umarım en kısa zamanda iyi bir çeviri ile raflarda bu kitabı görebiliriz. Şimdilik size bazı bölümler paylaşayım.

Kural 1:
Alkol, sigara gibi ürünleri içenlerde yüksek oranda öz güven eksikliği görülmektedir. Bunları azaltmanızda ya da kökten bırakmanızda fayda var. Ayrıca beden dili, ruh halinizi belirleyen önemli faktörlerin arasında yer almaktadır. Abartılı olmamak kaydıyla zafer kazanmışçasına bir duruş sergileyebilirsiniz. Bir de insanlarla kendinizi sık sık kıyaslamayın. Her kişinin kendine özgü nitelikleri ve yaşam serüveni vardır. Bu kıyaslamalar sizi bir çıkmaza sokar.
Kural 2:
Yetişkin olmanın bazı sorumlulukları vardır. Bunlardan bir tanesi de kim olduğunuzu ve hayattaki misyonunuzu belirlemektir. Eğer bu belirlemeleri bir program çerçevesinde yaparsanız sonraki adımınız bu hedeflere nasıl ulaşmanız gerekliliğini planlamak olacaktır. Ciddi bir analiz ile hedefinize ulaşabilirsiniz.
Kural 3:
Sizinle aynı düşünen benzer fikirli gurupların içerisinde yer alın. Bu tür sosyal ortamlar gelişiminize katkı sağlar. Ancak bununla beraber farklı düşünce ve görüşlerin yer aldığı ortamları da ihmal etmeyin.
Kural 4:
Kendinizi asla başkalarıyla kıyaslamayın. Herhangi bir konuda elde ettiğiniz bir sonucu geçmiş sonuçlarınızla karşılaştırın. Böylece pozitif ve negatif yönlerinizi görmüş olacaksınız. Bireysel manada önceki ve sonraki kıyaslamalar gelişimin öncüsüdür. Hangi durumlarda ne tür riskler alabileceğinizi değerlendirmeniz açısından bu tür mukayeseler bir zorunluluktur. Kendi kendinizin müfettişi olun. Bir eksiklik gördüğünüzde neleri daha iyi hale getirebileceğinizin listesini hazırlayın.
Kural 5:
Bu kural anne ve babalar için, çocuklarınıza bir arkadaştan daha fazlası olun. Onlara yanlışı ve doğruyu öğretme noktasında kararlı adımlar atın ki onlar da içinde yaşadıkları toplumun sınırlılıklarını bilebilsinler. Eğer siz sevgi ve şevkatle bu sınırlılıkları öğretmezseniz, ileride hayatın zorluklarını daha az sevgi ve şevkat sağlayan başkalarından öğreneceklerdir. Kısaca çocuklarınızı hayat maratonuna eksiksiz hazırlayın ve bunu ebeveynler olarak siz yapın.
Kural 6:
Yaşadığın hayatı ve dünyayı yargılamadan önce kendine bak, kendinle ilgilen ve hayatın sorumluluğunu almaktan asla kaçınma. [1],[2]

Şun an için bu kadar yeterli diye düşünüyorum. Geri kalan 6 kuralı da istek geldiği takdirde bu konunun devamı olarak başka bir yazıda aktarabilirim.

Dr. Nurullah GÜNGÖR
nurullah@nurullahgungor.com.tr

KAYNAKÇA

[1] Jordan B. Peterson, 12 Rules for Life an Antidote to Chaos, Allen Lane, 2018.

[2] https://www.blinkist.com

http://www.nurullahgungor.com.tr
Toplumsal Sözleşme Teorisi, İslâm hukuku, kamu yönetimi ve bürokrasi başlıca çalışma alanlarım arasında yer almaktadır. Instagram: @dr_ngungor

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*